• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adaletplatformu
  • https://www.twitter.com/adaletplatformu

ADALETE EVET diyen 22 milyon Çölaşan’a dava açarak sessiz şeytanlığı reddetmeli Çevik: 22 milyon Tansel Çölaşan’a dava açmalı Hatay’da bir konferansta 12 Eylül referandumunda ADALETE ‘evet’ diyenlere hain suçlaması cezasız kalmamalı

ADALETE EVET diyen 22 milyon  Çölaşan’a dava açarak sessiz şeytanlığı reddetmeli
Çevik: 22 milyon Tansel Çölaşan’a dava açmalı
 
 

Çölaşan yüzde 58’e hakaretten yargılanacak
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumunun ardından yaptığı hakaret davaya dönüştü


 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumunun ardından yaptığı hakaret davaya dönüştü. 12 Eylül referandumunda çıkan yüzde 58 “EVET” oyunu hazmedemeyen Tansel Çölaşan, “Evet diyen yüzde 58’lik kesim ‘hainlik, gaflet ve dalalet içindeler.

Yani sapıklık içinde” demişti. Kamuoyundan büyük tepki çeken bu açıklamayı yargıya taşıyan Adalet Platformu, Tansel Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Adalet Platformu’nun suç duyurusu üzerine Çölaşan hakkında iddianame hazırlandı. Hatay 1. Sulh Ceza Mahkemesi, savcılık iddianamesini kabul ederek ADD Başkanı Tansel Çölaşan’a yargılama yolunu açtı. Hatay 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan 2011-289 dosya numarasıyla yürütülecek ceza davası 24 Ekim 2011 Pazartesi Hatayda görülecek.

ÇEVİK: ‘EVET’ DİYENLER HAKSIZLIĞA SESSİZ KALMAMALI

ÇÖLAŞANA TAZMİNAT DAVASI İSE 26 Ekim Çarşamba günü Anakara 1. Sulh Hukukda görülecek.

Çölaşan hakkında suç duyurusunu yapan Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, açtıkları 58 lira 42 kuruşluk tazminat davasının da “Evet” ve “Hayır” oylarının oranını sembolize ettiğine dikkat çekti. “Çölaşan’ın milletimize yaptığı hakarete sessiz kalamazdık” diyerek konuyla ilgili duyduğu rahatsızlığı dile getiren Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, “Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytan olmamak için suç duyurusu yaptık ve tazminat davası açtık. Darbeciler yargılansın diyen halkın yüzde 58’ini dava açmaya ve dilsiz şeytan olmaya davet ediyorum” diyerek kamuoyunu sessiz kalmamaya çağırdı.

CHP'nin rahibe afişlerine dava açıldı
Adalet Platformu'nun başvurusu üzerine, CHP'nin Avcılar Belediye Başkanlığı'nca asıldığı ortaya çıkan ve başörtülülere 'rahibe' olarak hakaret edilen afişler konusunda dava açıldı. 25 Ekim 2011 tarihinde Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava konusu rahibe afişleri, Eylül ayının ilk haftasında Avcılar ve Diyarbakır'da bilboardlara asılarak referandumda vatandaşlar 'hayır' oyu vermeye çağrılmıştı. Afişlerin kamuoyunda büyük tepki görmesi üzerine sorumluluğu önce üstlenmeyen CHP, İçişleri Bakanlığı'nın sorumluları tespit etmesiyle, zor durumda kalmıştı. Afişlerden sorumlu Avcılar Belediye Başkanı'nın disipline sevkedilerek cezalandırılacağı CHP'li yetkililerce açıklanmasına karşın, bugüne kadar bu konuda hiçbir adım atılmadı.

Adalet Platformu'nun, CHP'nin Avcılar Belediye Başkanlığı'nca asıldığı ortaya çıkan ve başörtülülere 'rahibe' olarak hakaret edilen afişlerine karşı açtığı dava 25 Ekim 2011 Salı günü görülmeye başlayacak. Davayı insan hakları kuruluşlarının ve ulusal medyanın takip edececeği bildiriliyor. Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava ile ayrıntılar aşağıda yer almaktadır:

Mahkeme: Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Dosya Yıl/No2010/3733, Dosya Türü: Ceza Dava Dosyası, Açılış Tarihi: 14/12/2010, Dosya Durumu: İddianamenin Değerlendirilmesi Sonrası Açılış, Dava Türü: Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din Mezhep Cinsiyet, Bölge Farklılığına Dayanarak Alanen Aşağılama, Sesli Yazılı veya Görüntülü Bir İleti İle Hakaret. Duruşma Günü Saati: 25/10/2011 10:00

Taraflar:  BARIŞ KELEŞ Sanık, MUSTAFA DEĞİRMENCİ Sanık, ALİ ORAL Sanık, ALPASLAN KARADAĞ Sanık, SELÇUK GÜNEL Sanık, ERDEM ŞEKER Sanık, HAVİSE BABA Sanık, MÜJDAT GÖÇ Sanık, ADEM ÇEVİK Müşteki 
-- 
 
 
 
 
http://www.vakit.com.tr/haber.php?id=119822

Hatay’da bir konferansta 12 Eylül referandumunda ‘evet’ oyu veren 22 milyon seçmene “geri zekâlı, sefil” diyen ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’a 58 TL 42 kuruşluk tazminat davası açan Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, ‘evet oyu veren 22 milyon seçmeni’ de dava açmaya çağırdı. 


YeniVakit / EMRE ÇAKIR / İSTANBUL 

Danıştay saldırısını mütedeyyin insanların üzerine yıkmaya çalışan ve son referandumda ‘evet’ diyen 22 milyon seçmene “geri zekâlı, sefil” nitelemesinde bulunan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’a 58 TL 42 kuruşluk tazminat davası açan Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik diğer 22 milyon seçmeni de dava açmaya çağırdı.

“AMAÇ 58 TL ALMAK DEĞİL!”

Açılacak davalarda meselenin 58 TL’yi almak olmadığını vurgulayan Adem Çevik, asıl meseleyi şu sözlerle açıkladı, “Mesele Tansel Çölaşan’dan ziyade, Tansel Çölaşan gibi düşünenlere gözdağı vermek. Hem askeri, hem de bürokratik oligarşiye karşı çıkmak için biz böyle bir şey yaptık. Burada mesele 58 lirayı almak değil. 22 milyon kişiye yönelik hakaretlere son verdirmek.”

Belli kişi ve grupların önemli konuları görmezden geldiğini veya haddi olmayan yakıştırmalar yaptığını söyleyen Adem Çevik, Tansel Çölaşan’a ve fikirdaşlarına şöyle seslendi, “Mesela onlar başörtüsü konusunda da Heronlar konusunda da hukuka uygun davranmıyorlar. Anayasada yasak olmamasına rağmen başörtüsü ile ilgili zorluklar çıkararak başörtüsünü böyle takacaksın, şöyle bağlayacaksın türü yakıştırmalar yapıyorlar. Ve bu hakaretler hâlâ devam ediyor. Tazminat davaları bu yanlışlıkların devam etmemesini sağlar. 22 milyon seçmen dava açarsa davanın takip önemi de artacaktır.”

“15 VEKİLİN DAVASI YETERLİ DEĞİL!”

Amaçlarının Çölaşan’ı değil Çölaşan’ın zihniyetini cezalandırmak olduğunun altını çizen Adem Çevik sözlerini şöyle sürdürdü, “Tansel Çölaşan’a içinde bakanların da olduğu 15 milletvekilinin açtığı dava güzel bir şey ama bu yeterli değil! Yani biz Tansel Çölaşan’ı değil, zihniyetini cezalandırmak istiyoruz! Kimse kimseye hakaret edememeli. Kimse kimsenin düşüncesine, kılık kıyafetine karışmamalı.”

“BİZ DAVA AÇARAK ÇÖLAŞAN’IN DA HAKKINI SAVUNUYORUZ”

Toplumun büyük bir kesimine yapılan hakaretlere toplum olarak karşı çıkmazsak, kendimize zulüm etmiş olacağımızı söyleyen Çevik, şunları ifade etti, “Biz bu hakaretler karşında dava açmazsak, kendimize zulüm etmiş oluruz. Bunun da üzerine basarak söylüyorum. Bu davaları açarak biz aslında hem Çölaşan’ın hakkını savunuyoruz, hem de kendi hakkımızı savunuyoruz. O ne yaptığını bilmiyor.”1913 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret159383