• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adaletplatformu
  • https://www.twitter.com/adaletplatformu

DÜŞÜNCE SUÇLUSU, KANSER HASTASI METİN KAPLAN HOCA TAHLİYE EDİLSİN, YENİDEN YARGILANSIN Türkiye’de hukuk sisteminin tepeden tırnağa sorunlu mahiyeti ve adli mekanizmanın işleyişindeki çarpıklıktan dolayı pek çok kişinin mağdur edildiği kanaati VAR

 DÜŞÜNCE SUÇLUSU, KANSER HASTASI METİN KAPLAN HOCA TAHLİYE EDİLSİN, YENİDEN YARGILANSIN
 
Türkiye’de hukuk sisteminin tepeden tırnağa sorunlu mahiyeti ve adli mekanizmanın işleyişindeki çarpıklıktan dolayı pek çok kişinin mağdur edildiği kanaati toplumda yaygın bir biçimde paylaşılmaktadır. Ve buna ilaveten son dönemde yargı merkezli tartışmalardan ötürü kamuoyunda kimi davalara ilişkin kumpas iddiaları ve yeniden yargılama taleplerinin yoğun biçimde gündemleştiği de görülmektedir. Elbette ortaya atılan kimi iddiaların ciddi şüphelere yol açtığı göz önünde bulundurulduğunda haksızlığa ve mağduriyete maruz kaldığı düşünülen kişilerle ilgili olarak yeniden yargılama talebinin bir hak ve adaletin gereği olduğu tartışmasızdır.
Mesnetsiz biçimde yargılanma ve haksız yere cezalandırılma olgusunun sadece Ergenekon, Balyoz, Şike ve 28 Şubat Darbesi gibi davalarının sanıklarıyla sınırlı olarak ele alınması kabul edilemez. Üstelik de Ergenekoncu, Ulusalcı, Paralelci, Laik Kemalist Diktatör zihniyetin gadrine uğramış sayısız mazlum insanın cezaevlerinde yıllardır mağdur edilmeleri gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda bu durum şüphesiz çok daha büyük bir çelişki ve haksızlık demektir.
Darbe şartlarının olgunlaşması ve Refah Partisi’nin kapatma gerekçesi için 28 Şubat Darbe sürecinde; “İslami örgüt” davaları kapsamında yargılanan ve brifingli/bağımlı/taraflı  yargı tezgahından geçirilerek mahkum edilen sayısız mazlum insanın cezaevlerinde yıllardır yaşadıkları mağduriyet bu noktada çok daha yakıcı bir gündem olarak ele alınmayı hak etmektedir.
Ne var ki, bu insanların içinde bulunduğu duruma ilişkin olarak, bırakalım yeniden yargılama ve haksızlığın giderilmesi gibi adımları, en basit insani hassasiyetlerden dahi eser görünmemektedir. Bu kişiler arasında hastalık nedeniyle mağduriyetleri katlananların halleri ise çok daha vahim bir duruma işaret etmektedir.
 Metin Kaplan Hoca’da dört yıldır hapis kaldığı Almanyada hastalığa yakanmış ve ağır hastalık nedeniyle mağdur olmasına rağmen darbeci Bedrettin Dalan’ı iade etmeyen Alman makamları  Metin Hoca’yı 12 Ekim 2004’de Türkiye’ye hukuksuzca teslim etmişlerdir.  Türkiye’de de tecrit hücresinde kalmakta, kitaplara-mektuplara-ziyaretcilere izin verilmemekte.
              Kamuoyunda babası Cemaleddin Kaplan Hoca’nın kurduğu İslam Cemaatleri ve Cemiyetleri Birliği adıyla da anılan Anadolu Federe İslam Devleti örgütü olarak yargılamalara konu olan dava ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmış ve on senedir Edirne Cezaevinde bulunan Metin Kaplan yakalandığı kanser hastalığıyla nedeniyle 3 yıldır büyük mağduriyet içindedir.  Cezaevi şartlarında tedavisinin sağlıklı yürütülemediği hatta cezaevinde mağduriyeti katlanan kişilerden olduğu gerekçesiyle çeşitli kereler tahliye talebinde bulunulmasına rağmen Metin Kaplan tahliye edilmemiştir.
Suçlamalar tamamen asılsız ve yersiz olduğu gibi gülünçtür. Sadece inancından ve düşüncelerini dile getirdiğinden dolayı büyük haksızlıklara uğramış ve dönemin görsel ve yazılı kartel medyası tarafından linç kampanyasına maruz bırakılmıştır. Hepsi birer komplodan ibarettir! Şiddet içermeyen düşünceler açıklanırken sözün sert olması AİHS’ince düşünce hürriyeti kapsamındadır.

2 Temmuz 2010’da silahlı terör örgütü kurmak iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince 17,5 sene hapse mahkum olmuştu.

Hak ve hukuk mefhumlarının paspas gibi çiğnendiği 28 Şubat sürecinde Anıtkabir’in bombalanması gibi oldukça sansasyonel ama bir o kadar da soyut ve mesnetsiz suçlamalarla yargılanan Metin Kaplan Hocaefendi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince verilen ağır mahkumiyet kararının yeniden gözden geçirilmesi adaletin tesisi ve mağduriyetin giderilmesi için gerekli bir adımdır. Bununla beraber gelinen aşamada  yargılamanın mahiyeti ve haksızlığın giderilmesi talebinden öte 14 senedir ölümcül bir hastalıkla pençeleşen bir insanın tedavi sürecinin sağlıklı şartlarda yürütülebilmesi gündemdedir. Bu oldukça basit, temel bir insani taleptir. Görmezden gelinmesi, karşılanmaması hukuka aykırılık içerdiği gibi, insani ve ahlaki açıdan da büyük ayıp.
             Adalet Bakanlığını ve Cumhurbaşkanlığını hasta mahpusların durumuyla ilgili olarak vakit kaybetmeksizin insanlık vicdanında daha derin yaralar açabilecek tutumlardan kaçınmaya çağırıyoruz. Bu bağlamda tedavisinin daha sağlıklı ve normal şartlarda sürdürülebilmesi için Metin Kaplan’ın acilen tahliye edilmeli, gerekirse tutuksuz olarak yeniden yargılanması gerekir.                      
Âdem ÇEVİK, Adalet Platformu Genel Koordinatörü                                                                                     www.AdaletPlatformu.org   
 #MetinKaplanaÖzgürlük Platformu

not: Ağustos Programımız.
Basın Açıklaması bugün Saat:10 Çağlayan Adliyesi. Metin Kaplan Hocanın avukatlarından Avukat Halid Çelik "yeniden yargılama taleb edecek"
 Düşünce suçlusu metin Kaplan Hocaefendi tahliye edilsin, yeniden yargılansın.

1 Ağustos cuma bugün Saat:10 Çağlayan Adliyesi. Metin Kaplan Hocanın avukatlarından Avukat Halid Çelik "yeniden yargılama taleb edecek"
4 Ağustos pazartesi, darbeci askerler/polisler/yargıçlar/bürokratlar azledilsin açığa alınsın dilekce/imza kampanyası.
8 Ağustos cuma saat.14 fatih camiinden fatih ptt'ye. mülteciler/muhacirler misafirimizder iade ederek işkenceye ortak olmayın. muhacirlere ikamet verilsin.
14 Ağustos perşembe saat:14 SuudiAmerikaya-İsrail-Mısır ve Suriyeİrana Lanet. Gazze Direnişine destek için Leventdeki Suudi Diktatörlük önü
26 Ağustos salı Saat:12 CHP'nin işbankasının genel müdürlüğü önünde basın açıklaması, hilafet paralarının gaspıyla kurulan işbankasının CHP hisseleri diyanete devir edilsin.
 

 


1315 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret159388