• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adaletplatformu
  • https://www.twitter.com/adaletplatformu

Özbekistan Diktatörü Kerimov’a Türkiye'den Destek Özbekistanlı Şahmuratcan Kasımov Özbekistan Anayasası’nı değiştirme teşebbüsünden İstanbul Maltepe Cezaevi’nde. Bakırköy Savcısı : "Özbek Şahmuratcan Kasımov iade edilsin"


Özbekistan Diktatörü'ne Türkiye'den DestekÖzbekistan Diktatörü Kerimov’a Türkiye'den Destek Özbekistanlı Şahmuratcan Kasımov Özbekistan Anayasası’nı değiştirme teşebbüsünden İstanbul Maltepe Cezaevi’nde. Bakırköy Savcısı : "Özbek Kasımov Ailesi Diktatör Kerimov'a İade Edilsin" dedi. Özbekler Birliği Başkanı Adem Çevik: Diktatörlüğü savunup inanca özgürlüğüne engel olan savcıların diplomaları iptal edilerek görevden azledilmeleri gerekir. Türkistan Uyanışına destek beklerken Türkiye'nin Özbek Diktatöre destek vermesini protesto ediyoruz. Yarın Mahkemeye müdahillik dilekcesi vereceğiz. basın açıklaması yarın Çarşamba Saat:13.30 da Bakırköy Adliyesi

Özbekistan Diktatörü Kerimov’a Türkiye'den Destek Özbekistanlı Şahmuratcan Kasımov Özbekistan Anayasası’nı değiştirme teşebbüsünden İstanbul Maltepe Cezaevi’nde. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı: "Özbek Kasımov Ailesi Diktatör Kerimov'a İade Edilsin" dedi.

Özbekistan Diktatörü Kerimov’a Türkiye'den Destek

Özbekistanlı Şahmuratcan Kasımov Özbekistan Anayasası’nı değiştirme teşebbüsünden İstanbul Maltepe Cezaevi’nde. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi: "Özbek Kasımov Ailesi Diktatör Kerimov'a İade Edilsin" dedi.

 

 

  Özbek vatandaşı Şahmuratcan Kasımov  (Shomurodjon KOSIMOV) için Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Özbekistan’a iadesini istedi. 

Özbekler Birliği olarak sesleniyoruz.

    Hukuk okuyan Savcıya ve mahkeme heyetine çağrıda bulunarak diyoruz ki: İnsanlığa karşı suç işlemeye devam eden Andican katili Özbekistan Diktatörü KERİMOV’UN Hukuksuz isteklerini yerine getirerek işlenen suçlara ortak olmayın. Bilindiği gibi Özbek zindanlarında 20 bin düşünce suçlusu var ve muhalifler suikastlerle susturulmaktadır. Türkiye Türkistan coğrafyasında diktatörlüklerin insan hakları ihlallerine alenen karşı çıkmalı, özgürlük hareketlerini desteklemelidir.

    AİHM, BM sözleşmelerini ve uygulamalarını, TCK 18. Maddede açıkca belirtildiği gibi “Yabancı bir ülkede işlenen veya işlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle hakkında ceza kovuşturması başlatılan veya mahkûmiyet kararı verilmiş olan bir yabancı, geri verme talebine esas teşkil eden fiil; düşünce suçu veya SİYASİ ya da askerî suç niteliğinde ise, …GERİ VERME TALEBİ KABUL EDİLMEZ.” Hükmünün uygulanması gerekir. 

   Özbekler Birliği olarak biz de bu hükümlerin Muhacir ve mülteci Özbeklere uygulanmasını istiyoruz.

    AİHM, farklı ülkelerde bulunan Özbekistan vatandaşlarının dini veya siyasi nedenlerle iadesi kararlarını durdurmuş ve çok sayıda Özbek vatandaşın bulunduğu ülkeden Özbekistan’a iade edilmesi kararını AİHS’in 3. maddesine aykırı bulmuştur. 

   AİHM, Avrupa konseyine üye ülkelerde bulunan Özbek vatandaşlarının suçluların geriverilmesine ilişkin kararlarına karşı yapılan başvurular nedeniyle Özbekistan’ın kötü bir üne sahip olduğunu belirtmek gerekir. AİHM, Özbek asıllı başvurucuların, ülkeleri Özbekistan’a iade kararını veren Rusya, Azerbaycan, Türkiye, Makedonya, İngiltere, Gürcistan gibi ülkelerin Sözleşmeyi ihlal ettiğine karar verilmiştir 

    Şahmuratcan Kasımov Andican’daki göstermelik tiyatral mahkemlerde;  7 Kasım 2010 tarihli KARAR’da 2000 yılında “Özbekistan İslami Hareketi“ ile birliktedini ekstremizm, ayrımcılık ve dogmacılık fikriyle Özbekistan Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilmesine, iktidar mümessillerini iktidardan uzaklaştırmaya, İslam devletini kurmaya ve Özbekistan Cumhuriyetini toprak birliğini anayasaya zıt tarzda bozmaya” dair suçlamalar yer almaktadır. 

    Özbekler Birliği Başkanı Adem Çevik’inde katıldığı Bakırköy 5.Ağır Ceza 2012/952 nolu dosyanın geçtiğimiz ayki duruşmasında; Şahmurat Kasımov’un Avukatı AbdülHalim YILMAZ savunmada aynen şunları söyledi;

“Açıklamalarımız, AİHM uygulamaları  ve re’sen dikkate alınacak nedenlerle,

     Mülteci başvurusu bulunan Sanık Shomurodjon KOSIMOV’un Türkiye’de bir suç işlemediği

Ülkesi Özbekistan tarafından isnad edilen suçların siyasi nitelikte olduğu, 

Özbekistana gönderilmesi halinde dini ve siyasi nedenlerle kovuşturulacağı, cezalandırılacağı; işkence ve benzeri muamelelere maruz kalabileceği, Ülkesinde gerçekte adli/kriminal bir suçla suçlanmadığı; ülkesinde de kimseye cismani veya mali zarar vermediği, 

Siyasi mülteci olduğu dikkate alınarak İADE TALEBİNİN REDDİNE ve SALIVERİLMESİNE karar verilmesini;

Mahkeme aksi kanaatte ise; usule ilişkin eksikliklerin giderilmesini, düzgün-okunaklı-anlaşılır bir tercüme yapılmasını, BMMYK ve İstanbul Valiliği’ne (veya İçişleri Bakanlığı EGM Yabancılar Hudut ve İltica Daire Başkanlığı’na) sorularak sanığın siyasi mülteci olup olmadığı hakkında bilgi istenmesini ve gelen yazılara göre değerlendirme yapılarak karar verilmesini müdafii olarak arz ve talep ederiz. “ denildi.

      Muhacir Şahmurat Kasımov’un hamile hanımı ve 2 yaşındaki  kızı Aişe ve 5 yaşındaki oğlu Seyfullah Kumkapı Yabancılar Şubede günlerce zor şartlar altında kalmış bilahere serbest bırakılmışlardı.

 

14 Kasım Çarşamba Günü Saat:14’de  Bakırköy 5. Ağır Cezada devam edecek duruşmaya Özbekler Birliği, Özgür Özbekistan Platformu, Muhacirler Platformu, Adalet Platformu, İnsan Hakları kuruluşları ve gazeteciler de katılacak.

 

 Adem Çevik, Özbekler Birliği Başkanı ve Özgür Özbekistan Platformu Koordinatörü Tel.05322033274
www.ozbeklerbirligi.org /  ozbeklerbirligi@gmail.com  / www.facebook.com/ozbeklerbirligi / ww.twitter.com/ozbeklerbirligi


 
 
"Zulme Dilsiz Şeytanlık Belhum Adâllıktır" www.adaletplatformu.com  Âdem ÇEVİK1472 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret159388